Chochołów

Miejscowość ta to największa atrakcja turystyczna gminy. Ten żywy skansen budownictwa regionalnego, zabytek klasy zerowej - przyciąga rzesze turystów z całego świata. Tutejsze drewniane chałupy i zagrody góralskie, zbudowane w starym podhalańskim stylu, pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku i zostały uznane przez UNESCO zabytkami klasy „0”. Większość z nich podlega ochronie konserwatorskiej. Ze względu na tak cenną przestrzeń kulturową, nadzorem konserwatorskim objęty jest plan zagospodarowania architektonicznego Chochołowa.
Chochołów jest ważnym ośrodkiem twórczości ludowe, takiej jak: zdobnictwo w drewnie, kowalstwo i zdobnictwo metalu, malarstwo na szkle oraz hafciarstwo. Warto odwiedzić Izbę Regionalną prezentującą przedmioty kultury ludowej, którą w chałupie nr 28 stworzył miejscowy rzeźbiarz Jan Zięder. W latach 1853-66, na miejscu drewnianej świątyni z XVII w., wzniesiono z miejscowego piaskowca kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka. Wewnątrz neogotyckiej świątyni: freski Walerego Eliasza z 1871 r., dwa obrazy Wojciecha Eliasza oraz obraz Św. Trójcy będący częścią tryptyku z XVI w. Naprzeciw kościoła znajduje się pomnik Powstania Chochołowskiego, ufundowany przez polonię amerykańską.
Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chocholowie. Jest Oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzeum mieści się w XIX-wiecznym drewnianym domu góralskim należącym do Jana Bafii. Zebrane tu pamiątki, dokumenty, fotografie obrazują dzieje wsi Chochołów oraz przygotowania, przebieg i sylwetki przywódców Powstania Chochołowskiego.

W zamierzchłych wiekach, gdy jeszcze szumiała tu puszcza karpacka - panowie szlachta zapuszczali się ponoć na polowania w las, pokrzykując: Cho!... Cho!... Łów!... Wieś, założoną pod koniec XVI, wieku rozsławiło poruseństwo z 1846 roku, czyli Powstanie Chochołowskie przeciwko austriackim zaborcom. Muzeum Powstania Chochołowskiego mieści się w najstarszej tutejszej chałupie, budowanej w 1798 r. Z poruseństwem związane jest podanie na temat kapliczki św. Jana Nepomucena, stojącej przy wjeździe do Chochołowa od strony Czarnego Dunajca: święty ponoć stoi "obrócony zadkiem do Dunajca" z żalu, że dunajczanie razem z wojskiem austriackim przyszli tłumić niepodległościowy zryw. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka wznoszono w latach 1853-66, w stylu neogotyckim, z tutejszych piaskowców. Wnętrze zdobią freski Walerego Eijasza, obraz św. Trójcy jest częścią XVI-wiecznego tryptyku.
Odwiert wykonany w Chochołowie potwierdza istnienie dużych zasobów wód geotermalnych. Z geotermalnego ogrzewania w pierwszej kolejności skorzystają okoliczne wsie. Droga biegnąca z centrum wsi w bok, wiedzie do czynnego już całą dobę przejścia granicznego ze Słowacją Chochołów-Sucha Hora. Natomiast do Zakopanego - przez Chochołów i Witów - prowadzi jedna z najpiękniejszych widokowo tras Podhala. Pieszą wycieczkę można z Chochołowa odbyć na górę Ostrysz. Z tej wsi wywodzą się znakomicie Chochołowianie chętnie wynajmują gościom izby, rozwinęli też gastronomię i serwują regionalne potrawy.
W Chochołowie zlokalizowane jest międzynarodowe przejście graniczne ze Słowacją czynne całą dobę. Ze wsi można odbyć pieszą wycieczkę na górę Ostrysz. Chochołowianie chętnie wynajmują gościom izby, rozwinęli też gastronomię i serwują regionalne potrawy. Powierzchnia sołectwa wynosi 12,8 km2.