Podpisanie umowy na dofinansowanie Projektu pn Wdrożenie Programu ochrony powietrza w Mieście i Gminie Czarny Dunajec
W dniu 27.05.2024 r. Miasto i Gmina Czarny Dunajec zawarła umowę z Zarządem Województwa Małopolskiego na dofinansowanie projektu pn. „Wdrożenie Programu ochrony powietrza w Mieście i Gminie Czarny Dunajec” w zakresie zatrudnienia i wsparcia działań Ekodoradcy.
Całkowita wartość projektu to 588 192,80 zł, w tym wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 wynosi 499 963,88 zł. Pozwoli to m.in. na współfinansowanie wynagrodzenia Ekodoradcy zatrudnionego w Urzędzie Miasta i Gminy w Czarnym Dunajcu oraz utworzenie i wyposażenie stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców.
Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji zanieczyszczenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości. Realizacja zadań projektu stanowi jednocześnie realizację działań naprawczych wskazanych w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt pozwoli również na realizację polityki energetyczno-klimatycznej. W ramach projektu prowadzone będą lokalne akcje informacyjno-edukacyjne w zakresie ochrony klimatu, poprawy jakości powietrza i wdrażania uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej. Dodatkowo w każdym roku zorganizowane będą minimum 4 akcje lub wydarzenia poświęcone tematyce ochrony powietrza, klimatu w gminie, programom wsparcia dostępnych na likwidację niskiej emisji, wykorzystaniu OZE. itp. Każdego roku zorganizowane zostaną minimum 2 spotkania z grupami opiniotwórczymi ( np.: nauczyciele, strażacy, koła gospodyń wiejskich, sołtysi, radni) w celu zapoznania tych grup z tematem zanieczyszczeń powietrza, jego skutkami oraz programami pomocowymi. Projekt obejmuje również wykonanie analizy ubóstwa energetycznego w gminie, zakup sprzętu do wsparcia prowadzonych działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacji oraz wykonanie analizy zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej.
Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Czarny Dunajec, którzy skorzystają z usług Ekodoradcy. Odbiorcami projektu będą również lokalne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, centra kultury, a także władze lokalne i administracja gminna. Ekodoradca będzie prowadził działania edukacyjno-informacyjne w tych miejscach, aby zwiększyć świadomość ekologiczną wśród pracowników i gości tych instytucji.
Efektem udziału mieszkańców w projekcie jako jego odbiorców będzie zwiększenie świadomości ekologicznej, a dzięki temu poprawa jakości powietrza w gminie i regionie. Dzięki wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych na ekologiczne rozwiązania wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców Miasta i Gminy Czarny Dunajec.