x
> Dla mieszkańca> Kategorie spraw, formularze urzędowe > Ewidencja Ludności i Dowody osobiste

Ewidencja Ludności i Dowody osobiste

Zastrzeżenie numeru PESEL
Dowód osobisty

Dowód osobisty

Dowód osobisty — informacja o dokumencie

Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w  Polsce, musi mieć dowód osobisty. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest wydawany od 4 marca 2019 roku. Z dowodem możesz podróżować bez paszportu do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu.


Uzyskaj dowód osobisty

Kończy się ważność twojego dowodu osobistego? A może twój zwykły dowód jest jeszcze ważny, a chcesz mieć e-dowód? Zbliżają się twoje 18. urodziny i chcesz wyrobić swój pierwszy dowód? Możesz to zrobić w  dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania.  Sprawdź, jak uzyskać dowód osobisty.


Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

Chcesz wyjechać z dzieckiem lub podopiecznym za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka lub podopiecznego dowód osobisty. Dowód osobisty jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania, Czarnogóra. Przy składaniu wniosku obecność dzieci powyżej 5 roku życia jest obowiązkowa. W przypadku składania wniosku elektronicznie obecność dziecka jest wymagana przy odbiorze dowodu osobistego.


Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Nowy dowód osobisty (w tym e-dowód) możesz odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w  szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Dowód przygotowuje Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie, a do urzędu gminy dostarcza go policja. Sprawdź, czy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru.


Zgłoś utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód

Twój dowód osobisty zaginął lub został uszkodzony? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód. Twój dowód osobisty został ukradziony? Wystarczy, że zgłosisz to na policji.


Zgłoś utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego — unieważnij dowód

Dowód twojego dziecka lub podopiecznego zaginął albo został uszkodzony? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni dowód. Dowód osobisty twojego dziecka lub podopiecznego został ukradziony? Wystarczy, że zgłosisz to na policji.


Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego

Nie możesz znaleźć swojego dowodu (e-dowodu)? Możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie mógł go używać. Kiedy odnajdziesz dowód – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zawieszenia, twój dowód zostanie unieważniony.


Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby

Twoje dziecko zgubiło dowód (e-dowód)? A może zginął on osobie, którą się opiekujesz? Jeśli przypuszczasz, że dowód się odnajdzie, możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Kiedy dowód się odnajdzie – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli tego nie zrobisz w ciągu 14 dni od zawieszenia, dowód zostanie unieważniony. Sprawdź, jak zawiesić czyjś dowód lub jak cofnąć zawieszenie.


Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony

Każdy może sprawdzić przez internet, czy jego lub kogoś innego dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Dotyczy to tylko dowodów, które zostały wydane w Polsce.


Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź, jak uzyskać dostęp do swoich danych przez internet.


Zdjęcie do dowodu lub paszportu

Chcesz wyrobić dowód osobisty lub paszport i potrzebujesz zdjęcia? Dowiedz się, jak powinno ono wyglądać.


mDokumenty. Potwierdzaj tożsamość smartfonem

Chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją? Możesz to zrobić smartfonem — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz z  kimś umowę albo po prostu chcesz wypożyczyć rower. Pobierz darmową aplikację mObywatel na swój telefon i sprawdź, jak działa mTożsamość.

Wybory Parlamentarne 2023
Obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy

Każdy, kto mieszka w Polsce, powinien pamiętać o tym, że jest obowiązek meldunkowy. Dotyczy on obywateli polskich oraz cudzoziemców. Sprawdź informacje na ten temat.


Więcej informacji - kliknij tutaj

Zgłoś urodzenie dziecka

Zgłoś urodzenie dziecka

Jeśli urodzi ci się dziecko, trzeba je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Sprawdź, jak zgłosić urodzenie dziecka – przez internet lub w urzędzie.


Więcej informacji - kliknij tutaj

Wymelduj się z pobytu czasowego

Wymelduj się z pobytu czasowego

Gdy meldujesz się czasowo w jakimś miejscu — deklarujesz, jak długo będziesz tam mieszkać. Jeśli wyprowadzisz się przed tym terminem — zgłoś to w urzędzie. Sprawdź, jak to zrobić.


Więcej informacji - kliknij tutaj

Wymelduj się z pobytu stałego

Wymelduj się z pobytu stałego

Zmieniasz miejsce stałego zamieszkania? Wymelduj się. Sprawdź, jak to zrobić.


Więcej informacji - kliknij tutaj

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące

Zmieniasz miejsce zamieszkania? A może wracasz z zagranicy i nie masz meldunku w Polsce? Pamiętaj, żeby się zameldować. Możesz to zrobić przez internet albo w urzędzie gminy.


Więcej informacji - kliknij tutaj

Zamelduj się na pobyt stały (dla cudzoziemców)

Zamelduj się na pobyt stały (dla cudzoziemców)

Jeśli jesteś cudzoziemcem i przeprowadzasz się do Polski na stałe, zamelduj się. Sprawdź, jak to zrobić.


Więcej informacji - kliknij tutaj

Zamelduj się na pobyt czasowy (dla cudzoziemców)

Zamelduj się na pobyt czasowy (dla cudzoziemców)

Jesteś cudzoziemcem i planujesz pobyt w Polsce, który będzie trwał dłużej niż 30 dni? Wiesz jednak, że wrócisz potem do kraju, w którym mieszkasz na stałe? Na czas pobytu w Polsce zamelduj się na pobyt czasowy. Sprawdź, jak to zrobić.


Więcej informacji - kliknij tutaj


powrót na górę strony wróć na górę