Chór Sancta Trinitas

Idea powstania chóru zrodziła się w styczniu 2009 r., podczas spontanicznej rozmowy ks. proboszcza Krzysztofa Kocota z panem organistą. Podczas tej rozmowy, ks. proboszcz wyraził aprobatę dla takiej inicjatywy i od tego momentu zabiegał, by to przedsięwzięcie zostało zrealizowane. Na początku marca 2009 r., ks. proboszcz oficjalnie powołał do istnienia chór mieszany w parafii Czarny Dunajec, który później przybrał nazwę ”Sancta Trinitas”. Warto podkreślić, że jest to pierwszy chór mieszany w historii parafii.


Dyrygentem chóru został pan Grzegorz Lenart, absolwent Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Kard. Franciszka Macharskiego w klasie organów Pani mgr Urszuli Dereń-Kokoszki.

Po raz pierwszy, po pięciu tygodniach intensywnych ćwiczeń, chór wystąpił w kościele parafialnym w Czarnym Dunajcu dnia 10 kwietnia 2009 r., ubogacając swoim śpiewem obrzędy Wielkiego Piątku. Po tym występie w szeregi chóru wstąpiło 10 nowych członków. Od kwietnia do czerwca 2009 r., chór przygotowywał program i występował na terenie parafii, zdobywając coraz większe uznanie tutejszej społeczności. Szczególnym momentem był odpust parafialny ku czci Trójcy Świętej 7 czerwca 2009 r. Od lipca 2009 r. koncertuje również poza parafią, biorąc udział w największych uroczystościach.


Oprócz prób i koncertów organizowane są wspólne ogniska i zabawy, dzięki którym możemy jeszcze lepiej się poznać, pośpiewać, potańczyć a przy tym coś smacznego przekąsić.

Obecnie chór liczy 30 osób. Wśród nich są gimnazjaliści, licealiści, studenci, nauczyciele, emeryci i osoby, na co dzień zajmujące się pracą zawodową. Osoby śpiewające w chórze to głównie amatorzy, dla których muzyka jest pasją a śpiew realizacją marzeń. Podczas prób uczą się emisji głosu i zdobywają nowe doświadczenia w kontakcie z muzyką wielogłosową. Śpiewanie w chórze przynosi im ogromną radość, że mogą promować ten rodzaj muzyki, chwalić Boga pieśnią i przy tym pobudzać afekty dusz słuchaczy. 

opr. Organista - Grzegorz Lenart


Kolęda "Jest taka noc w wykonaniu chóru Sancta Trinitas.


Kolęda Magnum Nomen Domini

https://youtu.be/RO2FGZPfJtk