Wydarzenia Czarny Dunajec

W dniach 16-17 kwietnia 2021 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec odbyły się przesłuchania konkursowe XXXVI „Muzykowania na Duchową Nutę”. Muzykanci i śpiewacy ludowi z całego Podhala zawitali do Czarnego Dunajca, żeby wspomnieć osobę i twórczość Andrzeja Knapczyka-Ducha z Cichego. Śpiewki i nuty, które grał i tworzył zabrzmiały w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych uczestniczących w konkursie na przemian ztradycyjnymi, starodawnymi nutami góralskimi. Cieszy fakt, ze z roku na rok powiększa się liczba uczestników konkursu. W tym roku na konkursowej scenie wystąpiło ponad 300 osób.


Jury w składzie:

Anna Trebunia- Wyrostek
Tadeusz Watycha
Aleksander Smaga

Krzysztof Czech

oceniło prezentacje w następujących kategoriach: muzyki, instrumentaliści, grupy śpiewacze i śpiewacy soliści w trzech grupach wiekowych.


PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej XXXVI Muzykowanie na Duchową Nutę


Komisja po przesłuchaniu prezentacji dzieci i młodzieży orazprezentacji dorosłych, postanowiła przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:


Kategoriadziecięca – INSTRUMENTALIŚCI:

I miejsce:Bartłomiej Zagataz Ostrowska

II miejsce: Michał Czech - ,,Zornica” Zakopane

III miejsce:Sebastian Hejmej ze Starego Sącza

Wyróżnienie: Franciszek Topór- Futer – TCKiS ,,Jutrzenka” Zakopane

Szymon Rysula – TCKiS ,,Jutrzenka” Zakopane


Kategoriamłodzieżowa – INSTRUMENTALIŚCI:

Grand Prix: Karol Murzydło - TCKiS „Jutrzenka” Zakopane

Wyróżnienie: Wojciech Stosel -TCKiS „Jutrzenka” Zakopane

Kacper Faron z Lasku


Kategoriadorosła – INSTRUMENTALIŚCI:

II miejsce: Adam Czyszczoń z Rdzawki

II miejsce: Eugeniusz Karkoszka - ,,Orawianie” z Lipnicy Wielkiej

Wyróżnienie: Tomasz Kwak – ,,Turnie” ze Starego Bystrego

Grzegorz Dziadoń z Rzepisk


Kategoria dziecięca – ZESPOŁY ŚPIEWACZE:

I miejsce:„Niźniobańscanie” z Bańskiej Niżnej

II miejsce:„Mali Gronkowianie” z Gronkowa

III miejsce:„Tatry” z Ratułowa

„Orawianie” z Lipnicy Wielkiej

„Cornodunajcanie” z Czarnego Dunajca


Kategoriamłodzieżowa– ZESPOŁYŚPIEWACZE:

Grand Prix:„Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

II miejsce: „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

III miejsce: „Mali Gronkowianie” z Gronkowa

III miejsce: „Miętusianie” z Cichego-Miętustwa

Wyróżnienie: ,,Skrzypnianki” ze Skrzypnego

„Mali Zaskalanie” z Zaskala

„Witowianki” z Witowa


Kategoriadorosła– ZESPOŁYŚPIEWACZE:

Grand Prix:Siostry Paluch

I miejsce:„Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

I miejsce,,Biołodunajcanie” z Białego Dunajca

II miejsce:,,Zbójnicek” z Zębu

Gminny Zespół ,,Watra”

,,Młode Podhale” z Nowego Targu

III miejsce: ,, Śwarni” z Nowego Targu

,,Góralsko Brać” z Łopusznej

,,Odrowązianie” z Odrowąża

Wyróżnienie: „Skalni” z Krakowa

„Regle” z Poronina

, ,Skrzypnianki” ze Skrzypnego


Kategoria dziecięca – MUZYKI:

Grand Prix: Muzyka „Mały Zbójnicek” z Zębu

II miejsce:Muzyka TCKiS „Jutrzenka” Zakopane

III miejsce:Muzyka ,,Małolipnicanie” z Lipnicy Małej

Muzyka ,,Zornica” z Zakopanego

Wyróżnienie: Muzyka ,,Borówecki” z Ostrowska

Muzyka ,,Orawianie” z Lipnicy Wielkiej


Kategoriamłodzieżowa – MUZYKI:

I miejsce:Muzyka Stanisława Gubały z Małego Cichego

II miejsce: Muzyka TCKiS „Jutrzenka” Zakopane

III miejsce: Muzyka ,,Budorze” z Zakopanego

Muzyka Macieja Franosza z Poronina

Wyróżnienie: Muzyka Tomasza Bobaka z Suchego

Muzyka „Zbójnicek” z Zębu


Kategoriadorosła – MUZYKI:

Grand Prix:Muzyka 9SIYŁ

I miejsce:Muzyka Młodyk Tutków

II miejsce:Muzyka ,,Skalni” z Krakowa

III miejsce: Muzyka Piotra Hazy z Olczy

Wyróżnienie: Muzyka ,,Orawianie” z Lipnicy Wielkiej


Kategoriadziecięca – ŚPIEWACY SOLIŚCI:

I miejsce: Maciej Łukaszczyk-Capowski - TCKiS „Jutrzenka” Zakopane
II miejsce:Michał Wilczek -„Mały Zbójnicek” z Zębu
III miejsce:Maria Gał-Zagórska - ,,Mali Zaskalanie” z Zaskala

Anna Gał – ,,Mali Zaskalanie” z Zaskala

Wyróżnienie: Honorata Koszarek - ,,Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

Amelia Bukowska – „Zornica” z Zakopanego

Maria Skóbel – „Zornica” z Zakopanego

Dominika Ptaś z Ratułowa


Kategoria młodzieżowa– ŚPIEWACY SOLIŚCI:

I miejsce: Anna Karpiel – ,,Zbójnicek” z Zębu

II miejsce: Katarzyna Sobczyk – ,,Polany” Kościelisko

III miejsce:Antoni Kula - ,,Krzesany” z Cichego

Wyróżnienie: Kinga Gał – ,,Wierchy” z Gliczarowa Górnego

Izabela Szeliga ze Skrzypnego

Kinga Niemiec - ,,Mali Gronkowianie” z Gronkowa


Kategoriadorosła– ŚPIEWACYSOLIŚCI:

I miejsce:Natalia Bartol - ,,Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

II miejsce: Monika Hoh - ,,Serdocki” z Podszkla

III miejsce:Natalia Gwiżdż – „Orawianie” z Lipnicy Wielkiej


KategoriaMISTRZ / UCZEŃ:

Wyróżnienie: mistrz: Eugeniusz Karkoszka, uczeń: Kinga Kubacka - ,,Małolipnicka Rodzina Kolpinga”

mistrz: Bartłomiej Fatla, uczeń: Marcin Fąfrowicz


Laureaci I miejsc w kategorii dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej: Instrumentaliści, Soliści i Grupy Śpiewacze są rekomendowani na Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej


Komisja zwraca się z prośbą do instruktorów zespołów :

- o zwracanie uwagi na właściwe ustawienie muzykantów w kapeli: sekund I po prawej stronie prymisty, basista po lewej, II sekund po lewej od basisty,

- o zwracanie uwagi na prawidłową pracę smyczka i właściwe akcentowanie przy ozdobnikach,

- wnikliwe zapoznanie się z repertuarem nut Duchowych, gdyż część uczestników nie zaprezentowała ich zgodnie z regulaminem,

- umiejętne stosowanie dwu-głosowego prymu jest dozwolone tylko w nutach Duchowych i Janosikowych.


Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec – organizator konkursu, pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, kierownikom, instruktorom zespołów regionalnych za liczny udział w tegorocznych przesłuchaniach konkursowych oraz komisji artystycznej za długą i rzetelną pracę.


Komisja Artystyczna