W dniu 11 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Brata Witalisa - Wojciecha Lei w Podczerwonem, po raz kolejny został zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych Gminny Konkurs Ortograficzny „ORTOLANDIA” o Pióro Wójta Gminy Czarny Dunajec.


Był to drugi etap konkursu, w którym spośród 40 najlepszych uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych z 15 szkół podstawowych z terenu naszej gminy, komisja nagrodziła po 4 zwycięzców z każdej kategorii wiekowej, którzy napisali dyktando najlepiej pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Bronisław Stoch – Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Beata Zalot – redaktor Tygodnika Podhalańskiego i autorka dyktanda konkursowego, Iwona Wontorczyk – Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu, Zofia Kierkowska – Przewodnicząca Gminnej Komisji Oświaty.


Tegoroczny konkurs dedykowany był Związkowi Podhalan w Północnej Ameryce, który jest wieloletnim partnerem Szkoły Podstawowej im. Brata Witalisa-Wojciecha Lei w Podczerwonem, dlatego też tekst dyktanda nawiązywał do historii Związku Podhalan, jego współczesnej działalności oraz najważniejszych postaci.


Podczas oczekiwania na wyniki konkursu Pani Beata Zalot przedstawiła swoją prezentację na temat kontaktów z Polonią amerykańską i licznych podróży do Stanów Zjednoczonych. Następnie najmłodsi członkowie zespołu góralskiego „Śleboda” z Podczerwonego-Koniówki przepięknie dla nas zatańczyli i zaśpiewali.

Ostateczna klasyfikacja konkursu ortograficznego przedstawia się następująco:


  • W grupie wiekowej kl. I-III:
  • W grupie wiekowej kl. IV-VI:
  • W grupie wiekowej kl. VII-VIII

I miejsce: Lena Kwak – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 SPSK im. Św. Andrzeja Boboli w Starem Bystrem

II miejsce: Gabriela Michalik – Szkoła Podstawowa w Czarnym Dunajcu

III miejsce: Aleksandra Lenart – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Piekielniku

Wyróżnienie: Paulina Kołodziej – Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Pieniążkowicach

I miejsce: Amelia Domagała – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem

II miejsce: Justyna Książkiewicz – Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Odrowążu

III miejsce: Andrzej Turski – Szkoła Podstawowa im. Brata Witalisa - Wojciecha Lei w Podczerwonem

Wyróżnienie: Urszula Cwynar – Szkoła Podstawowa w Czarnym Dunajcu

I miejsce: Weronika Kmin – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie

II miejsce: Martyna Majchrowicz – Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Odrowążu

III miejsce: Natalia Strama - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 SPSK w Starem Bystrem

Wyróżnienie: Rafał Duraj – Szkoła Podstawowa im. Brata Witalisa - Wojciecha Lei w Podczerwonem

Zwycięzcom gminnego konkursu wręczono atrakcyjne nagrody, a wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali upominki.


Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego konkursu ortograficznego, a w szczególności Pani Dyrektor Monice Czapli oraz nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej w Podczerwonem, Pani Bożenie Bryl – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, Panu Bronisławowi Stochowi - Wizytatorowi Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Pani Iwonie Wontorczyk - Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu, Pani Małgorzacie Kulawiak – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji, Pani Zofii Kierkowskiej - Przewodniczącej Gminnej Komisji Oświaty, Pani Beacie Zalot za opracowanie tekstu dyktanda i ciekawą prezentację, Pani Halinie Strama – Prezes Związku Podhalan Podczerwone i Koniówka, Panu Dawidowi Motor-Grelok i zespołowi góralskiemu „Śleboda” za piękny występ oraz wszystkim nauczycielom z naszej gminy, którzy przygotowali uczniów do konkursu.

Oprócz Urzędu Gminy Czarny Dunajec, sponsorami „Ortolandii” zostali także: Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu, Koło 83 Podczerwone Związku Podhalan Ameryki Północnej, Biuro projektowe Bednarz Architektura, Drukarnia Krafit Kazimierz Fit, Firma Lavard Maria i Marcin Gacek, Mieszalnia Farb i Lakierów Sławomir Czerwiński, Chochołowskie Domki Katarzyna Polaczek, Budzińscy Warzywa Owoce, Bolesław Jarończyk Pomex, Katarzyna Chlebek Navigapol Inc, Jan Tatar J-T Construction, Jan Gluc Piekarnia „Domino” Czarny Dunajec, Kwiaciarnia „Cyperus” Grażyna i Wojciech Jarończyk, Janina Marusarz – florystka z kwiaciarni „Cyperus”, Wypożyczalnia Rowerów u Bachledy w Podczerwonem, Piekarnia-Cukiernia w Starem Bystrem Jan i Krystyna Ciągwa, Delikatesy Centrum Czarny Dunajec, Stacja PKP w Podczerwonem, Centrum Promocji i Kultury w Czarnym Dunajcu oraz za objęcie patronatem medialnym Podhale24, Tygodnik Podhalański, TV Podhale i goral.info. Dziękuję za Wasze wsparcie i zaangażowanie! Atrakcyjne nagrody na pewno zachęcają do startowania w konkursach i pogłębiania swojej wiedzy.

Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratuluję, życzę wielu sukcesów oraz siły i samozaparcia w dążeniu do celu!