x
> Gmina> Aktualne przedsięwzięcia, Akcje, Dotacje > Po śladach dziedzictwa kulturowego regionu transgranicznego

Po śladach dziedzictwa kulturowego regionu transgranicznego

Od 01.05.2018 r. do 30.04.2019 r. Gmina Czarny Dunajec we współpracy z Miastem Trstena realizuje transgraniczny mikroprojekt pt. „Po śladach dziedzictwa kulturowego regionu transgranicznego współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.




„Po śladach dziedzictwa kulturowego regionu transgranicznego”

Od 01.05.2018 r. do 30.04.2019 r. Gmina Czarny Dunajec we współpracy z Miastem Trstena realizowała transgraniczny mikroprojekt pt. „Po śladach dziedzictwa kulturowego regionu transgranicznego współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

 

Głównym celem projektu było zachowanie, ochrona, wsparcie i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez zachowanie, zrekonstruowanie, odrestaurowanie i podniesienie świadomości wybitnych unikalnych miejsc dziedzictwa kulturowego regionu transgranicznego.

Cele szczegółowe to:

  •  Zachowanie, ochrona i udostępnienie miejsc dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu transgranicznego.
  • Promocja unikalnych miejsc dziedzictwa kulturowego regionu transgranicznego związana z przedstawieniem historii tych miejsc.

 

Projekt nawiązywał do strategicznego projektu jakim jest „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr”. W ramach mikroprojektu odnowione zostały obiekty dziedzictwa historycznego i kulturowego zlokalizowane na Szlaku wokół Tatr w Mieście Trstena i w Gminie Czarny Dunajec. W Trstenie był to pomnik Słowackiego Powstania Narodowego, a w Gminie Czarny Dunajec - 7 kapliczek i krzyży.


 

Działania inwestycyjne realizowane były w powiązaniu z działaniami miękkimi. W Trstenie zorganizowana została rekonstrukcja bitew II wojny światowej, które w latach 1944-1945 odbywały się na pograniczu polsko-słowackim.




 

Opracowany został także film promocyjny i wydane zostały polsko-słowackie materiały promocyjne.

Film promocyjny można obejrzeć tutaj: https://www.trstena.sk/po-stopach-kulturneho-dedicstva-pohranicneho-regionu/ll/1/sm/116254/.html

Na zakończenie projektu zorganizowano konferencje podsumowującą połączoną z wystawą zdjęć na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego obu regionów.




 

 

Efekty mikroprojektu adresowane były do mieszkańców i turystów: realizacja zaplanowanych działań przyczyniła się do zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego dla przyszłych pokoleń. Wzmocniła także wykorzystanie potencjału, jaki posiada Miasto Trstena i Gmina Czarny Dunajec oraz wpłynęła na wzrost ich atrakcyjności turystycznej.

 

Przyznana wartość tego mikroprojektu to 117.524,36 EUR, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 wynosi 99.895,70 EUR, co stanowi 85% wartości kosztów kwalifikowalnych w mikroprojekcie, a dofinansowanie z budżetu państwa Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wynosi 8.659,31 EUR.

 

ZADANIA GMINY CZARNY DUNAJEC W MIKROPROJEKCIE

Na realizację poniższych działań zaplanowanych w projekcie Gmina Czarny Dunajec otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 52.582,96 EUR, co stanowi 85% calkowitych kosztów Gminy, tj. kwoty 61.862,31 EUR. Przyznane zostało także dofinansowanie z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 3.093,11 EUR, co stanowi 5% kwalifikowalnych kosztów działań partnera.

 

§ Odrestaurowanie i udostępnienie miejsc dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego

Termin realizacji zadania: maj 2018-kwiecień 2019

W ramach zadania odrestaurowano 7 zabytkowych kapliczek i krzyży na terenie Gminy Czarny Dunajec. W sąsiedztwie kapliczek i krzyży osadzone zostały tablice informacyjne w drewnianej ramie. Zawierają one opis ziół znajdujących się przy odtworzonych kapliczkach.


Kaplica na drewnie z rzeźbą Cierpienia Chrystusa z 1796 roku w Czarnym Dunajcu




 

Kapliczka wykonana jest z piaskowca, ustawiona w sąsiedztwie drzewa stanowiącego Pomnik Przyrody. Na płycinie znajdującej się od frontu jest wyryty napis informujący o dacie powstania kapliczki i jej fundatorze: A.D. 1796. Jakobus. Bzuwka. Fun.&.exc Na kolumnie ustawiona jest pełnoplastyczna rzeźba z przedstawieniem Chrystusa Cierpiącego.

 

Krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem na kamiennym cokole z 2. połowy 19. wieku w Czarnym Dunajcu