x
> Turstyka i rekreacja> Atrakcje turystyczne > Ścieżka przyrodnicza-torfowisko Baligówka

Ścieżka przyrodnicza-torfowisko Baligówka

To spacerowa trasa edukacyjna z 13 przystankami. Specjalnie przygotowane tablice informacyjne przedstawiają proces tworzenia się torfu i najciekawsze gatunki roślin i zwierząt. Uwaga —warto wziąć ze sobą dobre obuwie, teren jest podmokły, szczególnie jeśli kilka dni wcześniej padał deszcz. Długość trasy to 3km. Torfowiska Wysokie przez które przebiega ścieżka zostały włączone do europejskiego systemu obszarów chronionych Natura 2000. Torfowisko Baligówka położone jest w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, pomiędzy Czarnym Dunajcem i Piekielnikiem. Jego historia sięga 11 tysięcy lat wstecz. Wtedy to, po ustąpieniu lodowca, w kotlinie pozostały młaki i rozlewiska, które stopniowo były zamulone przez niesione wodą osady i zarastały, w dużym stopniu mchem torfowcem, z którego, po obumarciu, tworzył się torf.

Do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku w miejscu przebiegu ścieżki edukacyjnej wydobywano torf, dlatego rozmiary torfowiska są dużo mniejsze niż jeszcze kilkaset lat temu. Dziś jest to zakazane, a my możemy cieszyć się bogatą, charakterystyczną dla torfowisk fauną i florą. Występuje tu wiele rzadkich gatunków.

Warto poświęcić temu miejscu trochę więcej czasu z racji tego, że nieopodal wyżej wymienionej trasy edukacyjnej bobru utworzyły naturalne przepiękne akweny wodne.

Ciekawą atrakcją tuż przy ścieżce jest Zagroda Edukacyjna - Bacówka Baligówka. Gospodarze prowadzą zajęcia dydaktyczne o historii pasterstwa na Podhalu, opowiadają o zawodzie bacy i juhasa i pokazują, jak robi się oscypek. Można tam także kupić regionalne sery.

powrót na górę strony wróć na górę