178 lat temu 21 lutego rozpoczęło się Powstanie Chochołowskie. Dla uczczenia pamięci naszych przodków uczestniczyliśmy w okolicznościowej mszy św. W kościele parafialnym, a następnie zostały złożone wieńce przy Pomniku Powstańców Chochołowskich.
Dalsze obchody- jak co roku odbyły się w murach Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie. Z tej okazji nasi uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali program artystyczny upamiętniający uczestników powstania, a dyrektor szkoły Joanna Kowalik się w powitalnym przemówieniu zwróciła się do zebranych mieszkańców wsi i przybyłych gości słowami:
„Dla uczniów naszej szkoły to Dzień jej Patronów, a dla mieszkańców Chochołowa święto całej miejscowości. I chociaż powstańcy pochodzili nie tylko stąd, ale z Witowa, Cichego, Dzianisza, to przecież w historii Podhala ich walki zapisały się jako poruseństwo chochołowskie. I nie tylko nutka Sabałowa sławę Chochołowa głosi po świecie, ale pamięć o tym wydarzeniu jest wciąż obecna, stała się motywem poruszającym wyobraźnię i serca twórców do dzisiaj.
Wasi przodkowie z roku 1846 mieli inne marzenia, inne plany, inne doświadczenia, inny los stał się ich udziałem. Chcieli poprawić swoją dolę, dochodzili swoich praw, a uświadamiani przez organistę Jana Kantego Andrusikiewicza i ks. Józefa Leopolda Kmietowicza zapragnęli też ślebody, zapragnęli, by w dźwierze zaburzyła Polska. Stanęli do nierównej walki i zostali pokonani. Za swój wolnościowy zryw zapłacili bardzo wysoką cenę. Ale pamięć o nich zawse pozostanie. Powtórzmy za Władysławem Orkanem: „I to winniśmy Duchowi swojemu i Ojcom swoim”.
Wśród obecnych znaleźli się:
Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego pani Iwona Wontorczyk reprezentująca organ prowadzący
Przewodniczący Rady Miasta i Gminy pan Tadeusza Czepiel i niektórzy radni
Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego pan Tadeusz Rafacz
przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny pana wizytator Bronisław Stoch
ksiądz Stanisław Syc proboszcz parafii Chochołów
Sołtys wsi Chochołów Maciej Szwajnos i rada sołecka
przedstawiciele Związku Podhalan w Chochołowie, Cichem, Miętustwie, Dzianiszu, Wspólnoty Leśnej 8 Wsi Uprawnionych z siedzibą w Witowie, Straży Granicznej, Muzeum Tatrzańskiego z wicedyrektorem Andrzejem Skupniem, OSP Chochołów.
Jeszcze przed feriami przeprowadziliśmy konkursy stanowiące zaplanowaną część obchodów: Gminny Konkurs Recytatorski Regionalnej Poezji Patriotycznej „Moja mała Ojczyzna- Podhale oraz wewnątrzszkolny konkurs na dekorację sali lekcyjnej związaną ze Świętem Patronów Szkoły- nagrody zostały wręczone w czasie naszego święta.
Na zakończenie wydawca zapowiedział promocję książki Bogusława Zięby „Pogniywany Nepomuk”.