x

Zimowe warsztaty pszczelarskie w przedszkolu- 23 lutego 2023r.

2023-03-10
< wróć

 Dziś w przedszkolu panowała cisza jak makiem zasiał… To nie to, że nikogo nie było, gdyż całkiem nas była spora grupka.


Jednak cisza nastąpiła zaraz po uwadze pani pszczelarki, że pszczoły, które przywiozła ze sobą nie lubią hałasu. Wszyscy bardzo się tym przejęli, więc, aby ich nie stresować, nawet maluchy zachowywały się niezwykle powściągliwie.

   Poznaliśmy rodzaje i funkcje pszczół w ulu. To niezwykle pracowite i potrzebne owady. Pani podkreślała potrzebę bycia jak pszczoła- pracowitym i czystym. Okazało się, że dzieci miały sporo wiadomości z innych źródeł o życiu w ulu. Oglądały przecież bajkę „Pszczółka Maja”. Jedynie  truteń pomylił się komuś z „trutkiem”, ale wszyscy zgodnie uznali, że darmozjady ponoszą słuszną karę będąc wyrzucanymi z ula.

   Oglądaliśmy sprzęt i ubiór pszczelarski, komórki lęgowe i na miód na pszczelim plastrze. Mogliśmy nawet samodzielnie zrobić świeczkę z pszczelego wosku. Na koniec zaglądnęliśmy do przenośnego ula, w którym obserwowaliśmy zachowanie żywych pszczół i poszukiwaliśmy pszczelej matki. Jej odnalezienie w roju przynosi ponoć szczęście, więc każdy obserwował uważnie. To niesamowite, jak one zgodnie potrafią współpracować! Nauczyliśmy się również, jak się zachować, kiedy w ciepłe dni przyleci i siądzie na nas pszczoła. To ważne, aby jej nie robić krzywdy i aby ona nas nie użądliła. Wiadomości praktyczne i ciekawe.

    Na pamiątkę każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom i odznakę Małego Pszczelarza.

   Dziękujemy firmie „Imago” z Ciężkowic za interesujące zajęcia!

 

 

Tekst: Kinga Jędrol

powrót na górę strony wróć na górę